MBSR-lærere uddannet ved Dansk Center for Mindfulness

Oversigt over uddannede ved DCM

I samarbejde mellem Center for Mindfulness UMASSMED / Oasis Institute, USA, og Dansk Center for Mindfulness, er følgende uddannet til at undervise i 8 ugers kurset Mindfulnessbaseret Stressreduktion (MBSR):

Jylland

Jane Boes, Højer - www.janeboes.dk

Birthe Gaj Nielsen, Esbjerg - www.mind-fitness.dk/

James Feldskou, Tarm - www.opmaerksomhed.nu

Alice Kjeldsen, Fredericia - www.din-styrke.dk

Hilmar Dyrborg Laursen, Holstebro - Hil@via.dk

Sofie Arlien-Søborg, Aarhus - s.soeborg@gmail.com

Marianne Bundgaard Andreasen, Aarhus - mariannebundgaardandreasen@gmail.com

Gitte Bundgaard, Aarhus - www.psykologiaarhus.com

Jesper Dahlgaard, Aarhus - jesd@via.dk

Christian Toft, Aarhus - cto@aarhus.dk

Mona Aagaard Madsen, Risskov - momental.dk@gmail.com

Lise Juul, Risskov - Dansk Center for Mindfulness

Tanja Krogh-Brandt, Egå - www.mindfulvision.dk

Michela Dargenio Svenningsen, Ebeltoft - michelasvenningsen@gmail.com

Tove Hansen, Ugelbølle, Rønde - www.bangholm.dk

Ann Ostenfeld-Rosenthal, Rønde/Kaløvig - www.mindfulnessdjursland.dk

Lise Lotte Trujillo, Lystrup - www.liselottetrujillo.dk 

Lene Jensen Visbech, Skødstrup - www.psykoterapi-lenejensen.dk

Silvia Hansen, Hadsten - silviash@live.dk

Kim Henriksen, Silkeborg - www.kimhenriksen.dk

Aase Høj, Silkeborg - aasehoej@gmail.com

Piapaprika Juhl, Silkeborg - www.piapaprikajuhl.dk

Anne Mette Kvist Vester, Langå - Dansk Center for Mindfulness

Signe Frostholm, Klitmøller - signe.frostholm@gmail.com

Helga Thorstein, Asaa - www.roidig.dk

Dan Aagaard, Dybvad - www.huset-aagaard.dk

Anette Ravn, Støvring  - www.anetteravn.dk

Fyn

Helle Marker, Odense - hevoma@gmail.com

Mariann Keis, Morud, Odense -  www.terapiiskoven.dk

Lisa Jørgensen, Ryslinge - Faaborg-Midtfyn kommune

 

 

Sjælland

Lisbeth Stampe Frølich, København - www.lisbethfroelich.dk

Solveig Asmussen, København - www.mindfulnesscph.dk

Annie Bidstrup Olesen, Valby, København - www.anniebidstrup.dk

Christina Nielsen, Albertslund, København - www.bevidste-valg.dk

Lisa Klint, Lyngby - www.center-for-fokus.dk

Esther Sorgenfrei Blom, Gentofte - www.unmind.dk

Maja Schondel, Holte - www.livingmindful.dk

Berit Larsen, Roskilde - www.mindful-u.dk

Anja Østergaard, Jyllinge - anja@mellemhimmelogjord.dk

Anne Grete Claudi Jensen, Holbæk - agrj@regionsjaelland.dk

Susanne West Bruggisser, Holbæk - susannebruggisser@gmail.com