DCM-uddannede MBSR-lærere

Oversigt over uddannede ved Dansk Center for Mindfulness

I samarbejde med Center for Mindfulness, Brown University, USA, er følgende uddannet til at undervise i 8-ugers kurset Mindfulness-baseret stressreduktion (MBSR) ved Dansk Center for Mindfulness:

Jylland

Jane Boes, Højer - www.janeboes.dk

Birthe Gaj Nielsen, Esbjerg - www.mind-fitness.dk/

James Feldskou, Tarm - www.opmaerksomhed.nu

Conni Einfeld, Kolding - conni.einfeldt@gmail.com

Alice Kjeldsen, Fredericia - www.din-styrke.dk

Lotte Althof Svendsen, Vejle - www.mindfulnessvejle.dk

Hilmar Dyrborg Laursen, Holstebro - Hil@via.dk

Sofie Arlien-Søborg, Aarhus - s.soeborg@gmail.com

Katrine Krogsgaard-Jensen, Aarhus - katrinesadresse@gmail.com

Marianne Bundgaard Andreasen, Aarhus - mariannebundgaardandreasen@gmail.com

Gitte Bundgaard, Aarhus - www.psykologiaarhus.com

Jesper Dahlgaard, Aarhus - jesd@via.dk

Christian Toft, Aarhus - cto@aarhus.dk

Heidi Greve Nielsen, Risskov - hgnpsy@gmail.com

Mona Aagaard Madsen, Risskov - momental.dk@gmail.com

Lise Juul, Risskov - Dansk Center for Mindfulnes

Camilla Marcinkowski, Aarhus - Dansk Center for Mindfulness cama@clin.au.dk 

Tanja Krogh-Brandt, Egå - www.mindfulvision.dk

Joan Birk, Samsø - joanbirk@gmail.com

Helle Iversen, Beder -  www.mindfulatwork.dk

Michela Dargenio Svenningsen, Ebeltoft - michelasvenningsen@gmail.com

Tove Hansen, Ugelbølle, Rønde - www.bangholm.dk

Ann Ostenfeld-Rosenthal, Rønde/Kaløvig - www.mindfulnessdjursland.dk

Lise Lotte Trujillo, Lystrup - www.liselottetrujillo.dk 

Lene Jensen Visbech, Skødstrup - www.psykoterapi-lenejensen.dk

Silvia Hansen, Hadsten - silviash@live.dk

Kim Henriksen, Silkeborg - www.kimhenriksen.dk

Aase Høj, Silkeborg - aasehoej@gmail.com

Piapaprika Juhl, Silkeborg - www.piapaprikajuhl.dk

Vinni Korshøj Andersen, Viborg - www.viamind.dk 

Anne Mette Kvist Vester, Langå - Dansk Center for Mindfulness

Signe Frostholm, Klitmøller - signe.frostholm@gmail.com

Tina Henriette Christensen, Sæby - www.c-c-m.dk

Helga Thorstein, Asaa - www.roidig.dk

Dan Aagaard, Dybvad - www.huset-aagaard.dk

Susanne Mohr Christensen, Hobro - www.susannemohr.dk

Anette Ravn, Støvring  - www.anetteravn.dk

Jane Meyer, Hjørring - www.janemeyer.dk

Henriette Riis Madsen, Holstebro - Henriis@1284.dk

Charlotte Hjulmand, Nibe - charlotte@mail123.dk

Fyn

Helle Marker, Odense - hevoma@gmail.com

Inge Strandby, Odense, mbsr@kundu.dk

Mariann Keis, Morud, Odense -  www.terapiiskoven.dk

Lisa Jørgensen, Ryslinge - Faaborg-Midtfyn kommune

Helle Madsen, Odense - hellemadsen.dk 

Sjælland

Lisbeth Stampe Frølich, København - www.lisbethfroelich.dk

Solveig Asmussen, København - www.mindfulnesscph.dk

Jacob Andersen, København - www.samspil.nu

Maria Bingen, Frederiksberg - bingenmaria@yahoo.dk     

Jette Borgstrøm, Frederiksberg - jnb@kursustrappen.dk

Jonna Wig Bruun, Østerbro, - Jonna.w.b@live.dk

Annie Bidstrup Olesen, Valby - www.anniebidstrup.dk

Christina Nielsen, Albertslund - www.bevidste-valg.dk

Lotte Gobert Fønss, Greve - www.solpsykolog.dk    

Lisa Klint, Lyngby - www.center-for-fokus.dk

Esther Sorgenfrei Blom, Gentofte - www.unmind.dk

Maja Schondel, Holte - www.livingmindful.dk

Berit Larsen, Roskilde - www.mindful-u.dk

Anja Østergaard, Jyllinge - anja@mellemhimmelogjord.dk

Anne Grete Claudi Jensen, Holbæk - agrj@regionsjaelland.dk

Susanne West Bruggisser, Holbæk - susannebruggisser@gmail.com

Niels Estrup, Næstved - www.mindfulnessdk.dk

Sylvia Johannsen, Vanløse - johannsen.sylvia@gmail.com 

Jacob Sander Bojsen, København - jacobsanderbojsen@gmail.com 

Berit Weise, Karlslunde - berit.weise@metacom.dk

Louise Juel Severin, Klampenborg - www.anahatayoga.dk

Thomas Borgen Uhre, København - www.kognitiv-center.dk 

Vibeke Vindeløv, Helsingør - vv@konfliktloesning.dk

Susanne Kærup, København - susannekaerup@gmail.com

Lisbeth Schjerling, Birkerød - lisbeth.schjerling@regionh.dk

Lone Stephan, Birkerød - lone_si@nggconsult.com